بستن

تشریفات سعید کریمی مشهد

تالار پذیرایی سی برگ مشهد
محل تبلیغ
تشریفات سعید کریمی مشهد

همه چیز درباره عقد آریایی

یکی از آداب و رسوم مربوط به جشن عروسی مراسم عقد می باشد که در این مراسم عروس و داماد به هم محرم میشوند. مراسم عقد طبق آداب و رسوم شهر و استان عروس و دامادها برگزار می شود و می توان گفت یکی از تشریفات عروسی که باید قبل از برگزاری جشن عروسی انجام شود برگزاری جشن عقد می باشد. شاید تا به حال این اصطلاح به گوشتان خورده باشد که برخی از عروس و دامادها عقد آریایی انجام داده اند. آیا درباره این نوع مراسم عقد اطلاعاتی دارید؟ چقدر با عقد آریایی آشنایی دارید؟ برگزاری مراسم عقد به این سبک را تایید می کنید؟ با ما همراه باشید تا همه چیز درباره عقد آریایی را بدانید و اطلاعات شخصیتان در این نوع مراسم عقد بالا رود.

عقد آرایی چیست؟

این روزها برخی از عروس و دامادها دوست دارند که مراسم عقد و عروسی متفاوتی را نسبت به دیگران داشته باشند و به دنبال خاص ترین گزینه ها می باشند.

یکی از جدیدترین مراسم هایی که در این روزها تقریبا زیاد شاهد برگزاری آن بوده ایم مراسم عقد آریایی بوده است.

زبان برگزاری این جشن فارسی سلیس می باشد و هیچگونه کلمه یا جمله عربی در آن به کار نرفته است.

در ابن نوع جشن عقد میهمان ها همراه با عروس و داماد جملاتی را بیان خواهند کرد. جشن عقد آریایی به این گونه است که عروس و داماد در حضور میهمان ها با بیان جملاتی قسم می خورند که تا آخر عمر کنار یکدیگر زندگی کنند.

این جملات در واقع تعهد دادن جهت وفادار بودن به همسر میباشد که هم عروس و هم داماد باید آن را تکرار کنند.

این نوع جشن عقد در هیچ دفترخانه ای ثبت رسمی نمی شود و هزینه ای هم در بر ندارد. اما از آنجایی که در عرف و قانون اسلام چنین عقدی جنبه شرعی ندارد بنابراین رسمیت هم ندارد و عروس و داماد با خواندن این عقد به هم محرم نمی شوند.

نحوه برگزاری جشن عقد آریایی

متن عقد آریایی

همچون عقد رسمی و شرعی که در دفترخانه های مربوط به ازدواج و طلاق برای وصل عروس و داماد خوانده می شود عقد آریایی هم نیازمند خواند برخی جملات می باشد .

متنی که برای عقد آریایی میان عروس و داماد خوانده می شود به شرح زیر می باشد.

  • داماد:

به نامه نامی یزدان

من تو را برگزیدم از میان همه خوبان

میان این گواهان بر لب ارم این سخن با تو

براي زیستن با تو

وفادار تو خواهم بود در هر لحظه و هرجا

پذیرا میشوی آیا؟

تو با من این چنین هستی که من با تو؟

  • عروس:

به نام نامی یزدان

پذیرا میشم مهر تو را از جان

هم اکنون باز میگویم میان انجمن با تو

وفادار تو خواهم بود، در هر لحظه، در هرجا

براي زیستن با تو

تو هم با من چنان با مهر پیمان کن، که من با تو
 
  • عروس و داماد:

تو چون هم آشیان خواهی شد با من

تمام عمر خواهم بود یک جان در دو بدن با تو

بهشت عشق سازم خانه را

سرشار از مهرو نورو عطرو یاسمن با تو

  • گواهان این پیوند:

همایون باد این پیمان

همایون باد این پیوند

گرامی باد این سوگند

همایون باد

 هزینه برگزاری جشن عقد آریایی

البته ناگفته نماند که قبل از عنوان کردن جملات بالا توسط عروس و داماد فردی به عنوان پیمان بان جملاتی را بیان می دارد و در پایان آن جملات داماد و عروس سوگند یاد می کنند.

جملاتی که پیمان بان در ابتدای عقد آریایی برای عروس و داماد بیان می کند جملات زیر می باشد.

در نزد انجمن (نام داماد برده می‌شود) آیا به طراوت بهاران سوگند یاد میکنی تا هماره آنچه بر خود روا می داری بر همسر خویش روا داری و آنچه بر خود نمی پسندی بر او نیز نپسندی ؟! برای او شوئی وفادار و برای فرزندانت پدری خردمند و راهگشا باشی ؟!
 
داماد می‌گوید : سوگند یاد می‌کنم.

در نزد انجمن (نام عروس برده می‌شود) آیا به سرسبزی و باروری تابستان سوگند یاد میکنی تا با همسر خویش مهربان و همدل باشی و غرور و احترام او را همواره به جای آوری ؟! نیاز او را نیاز خود و در بی نیازی و بی آزی همسازو همگام وی باشی ؟!

عروس می‌گوید : سوگند یاد می‌کنم.
 
در نزد انجمن (نام داماد برده می‌شود) آیا به رنگارنگی پائیز سوگند یاد می‌کنی تا هماره پشتیبان و یاور وی باشی در شادی‌ها، غم‌ها، دارا و ناداری‌ها، تندرستی و بیماری، منزلت بانوی خویش را در تنهائی و در میان انجمن چون گوهری یگانه پاس داری ؟!
داماد می گوید : سوگند یاد می‌کنم.

در نزد انجمن (نام عروس برده می‌شود) آیا به سپیدی وپاکی زمستان سوگند یاد می‌کنی که همواره اجاق گرمی بخش، بختتان را روشن و پر فروغ نگه داری و برای او همسری وفادار و برای فرزندانت مادری دلسوز و مهربان باشی؟! به خانه ات شادی و گرمی بخشیده و هر آنچه در توان داری را در آذین بندی و پاکی آن به کار گیری ؟!

عروس می‌گوید: سوگند یاد می‌کنم.

با خواندن و گفتن جملاتی که در متن بالا به آن ها اشاره می کنیم عقد آریایی بین عروس و داماد خوانده می شود. اماهمانطور که قبل تر هم اشاره کردیم این نوع عقد در آداب و رسوم مردم ایران شرعیت ندارد و عروس وداماد به یکدیگر محرم نمی شوند.

معایب برگزاری جشن آریایی

با توجه به این مسئله که این روزها عروس و دامادهای زیادی هستند که دوست دارند مراسم عقد آن ها به صورت عقد آریایی برگزار شود نیاز است که قبل از تصمیم گیری درباره انتخاب ابن نوع مراسم عقد همه چیز درباره عقد آریایی را بخوبی بدانند.

شاید این نوع مراسم عقد جذابیت و مدرن بودن خاص خود را دارا باشد اما معایبی را هم دارد که باید شما به عنوان عروس و داماد از این معایب آگاهی داشته باشید.

از مهم ترین معایب برگزاری جشن عقد آریایی می توان به موارد زیر اشاره کرد.
  1. جشن عقد آریایی پذیرش قانونی ندارد
  2. از نظر قانونی طرفین تعهدی به یکدیگر ندارند( عدم تعهد طرفین)
  3. باعث کم شدن عزت و وقار زن در نزد همسر می شود
  4. جملاتی در این عقد بیان می شوند که ریشه تاریخ ایرانی ندارند.

تشریفات مورد نیاز عقد آریایی

برگزار کردن عقد آریایی نیاز به تشریفات خاصی ندارد. تنها برای برگزاری این مراسم باید فردی که طبع شعر دارد به عنوان راوی برای مدیریت عقد آریایی انتخاب کنید. با توجه به اینکه این مراسم عقد، شرعی نیست و هزینه ای هم نیاز نیست بابت آن پرداخت کنید می توانید از عقد آریایی صوتی استفاده کنید.
 

همه چیز درباره جشن عقد آریایی

در نهایت اینکه 

برگزاری جشن عقد آریایی از مراسم تشریفاتی است که چندان برگزاری آن ضرورتی ندارد. اما می تواند زیبایی و احساس خاصی را به جشن عقد شرعی شما دهد.
 
دانستن همه چیز درباره عقد آریایی قبل از اینکه بخواهید تصمیم به برگزاری جشن عقدتان بگیرید به شما کمک خواهد کرد تا با آگاهی قبلی کارهای مربوط به جشن عقدتان را انجام دهید.
 
اگر دوست دارید که این صحنه از جشن را در فیلم عقد یا عروسی خودداشته باشید حتما قبل از برگزاری و فیلمبرداری آمادگی کافی داشته باشید.
جملات و عبارت هایی را که لازم است در جشن عقد آریایی بیان کنید را چندین مرتبه بخوانید و به خاطر داشته باشید.
 

نظرات
نظری ثبت نشده است
ارسال نظر جدید