بستن

تشریفات سعید کریمی مشهد

محل تبلیغ
تشریفات سعید کریمی مشهد
تالار پذیرایی سی برگ مشهد

آداب و رسوم برگزاری جشن عروسی در فرهنگ های مختلف

از آداب و رسوم برگزاری جشن عروسی در فرهنگ های مختلف چه می دانید؟

ازدواج، رسمی است که در تمام جهان و در هر رنگ و نژادی مشترک بوده و یکی از زیباترین خاطراتی می باشد که هر شخصی لازم است آن را تجربه کند. ما در این مطلب راجع به آداب و رسوم برگزاری جشن عروسی در فرهنگ های مختلف به صورت جامع و کامل سخن خواهیم گفت.

درحقیقت ابتدا لازم است بدانید با وجود اینکه همه ی مردم در سراسر جهان سنت ازدواج را در فرهنگ خود دارند، ولی نحوه ی اجرای این مراسم و شکل و شمایل برگزاری آن در بین اقوام و فرهنگ های مختلف متفاوت است. 

ما در ادامه قصد داریم تمامی آداب و رسوم برگزاری جشن عروسی در فرهنگ های مختلف را مطرح کرده و سپس اطلاعات کافی راجع به آن ها را در اختیار شما قرار دهیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

کشور هندوستان برای مراسم عروسی چه رسم و رسوماتی دارد؟

آداب و رسوم ازدواج در هند چگونه است؟

این کشور واقعا آداب و رسوم عجیبی برای برگذاری مراسم ازدواج دارد.

 • اول اینکه عروس و داماد هیچ نقشی در تعیین تاریخ برگزاری مراسم عروسی خود ندارند و عموما عوامل معبد از طریق علم ستاره شناسی و نجوم و به عبارتی دیگر از طریق طالع بینی این تاریخ را معین می کنند.
 • دوم اینکه برخلاف سلیقه ی اکثریت قریب به اتفاق خانم های دنیا به استفاده از لباس سفید برای روز عروسی شان، خانم های هندی لباس قرمز را برای این روز مهم و این مراسم خاص انتخاب می کنند. 
  چرا که هندی ها بر این باورند که رنگ قرمز سنبل تعهد به زندگی، ایمان قوی به امور معنوی و نعمت و فراوانی ست. بنابراین با توجه به این دیدگاه انتخاب چنین رنگی برای این روز مهم چندان هم بی ربط به نظر نمی رسد. در ضمن این لباس در کشور هند یک ساری قرمز است که طلادوزی های زیاد دارد.
 • سوم اینکه هندی ها صبح روز ازدواج و قبل از مراسم اصلی، مراسمی به نام هلدی می گیرند. در این مراسم خانواده های عروس و داماد مخلوطی از آب و روغن و زردچوبه آماده کرده و صبح روز عروسی آن را روی عروس خانم و آقا داماد می پاشند.

 آنها آنقدر این حرکت را ادامه می دهند که تمام سر و صورت و لباس عروس و داماد به این مخلوط آغشته گردد. هندی ها بر این باورند که این ترکیب برای عروس و داماد خوشبختی می آورد. زیرا آنها آب را نماد پاکی، روغن را نماد ثروت و زردچوبه را نماد شادی می دانند.

با آداب و رسوم جشن عروسی در چین آشنا شوید

از دیگر آداب و رسوم برگزاری جشن عروسی در فرهنگ های مختلف می توان به آداب و رسوم چینی ها در اجرای این مراسم اشاره کرد.

 1. در چین خانواده ها عروس را به همراه زنان سالمند و بالای 60 سال به خانه ی شوهر می فرستند. در حقیقت به اعتقاد آنها نباید در کاروان عروس که به سوی خانه ی بخت می رود، زنان جوان و مجرد حضور داشته باشند.
  زیرا در چین همگی بر این باورند که زنان با تجربه و کهنسالی که یک عمر زندگی را پشت سر گذاشته اند برای عروس شانس و زنان مجردی که ازدواجی در کارنامه خود ندارند، برای عروس و زندگی اش نحسی به همراه دارند. چینی ها  نمی خواهند که بخت این دختران مجرد روی زندگی عروس تاثیر منفی بگذارد.
 2. در چین همچنین می بایست عروس قبل از رفتن به خانه ی خود، در خانه ی پدر و مادرش گریه کند. زیرا او با گریه کردن باید وانمود کند که درخانه ی پدری خود و پیش خانواده اش بسیار راحت و در رفاه بوده است و از اینکه مجبور است برای همیشه آن خانه را ترک کند به شدت غمگین است.
 3. رسم دیگری که چینی ها دارند این است که عروس و داماد قبل از مراسم ازدواج به یکدیگر دستمال قرمز کوچکی می دهند که روی این دستمال ها عکس اردک های چینی گلدوزی شده. اهدای این دستمال ها توسط عروس و داماد به یکدیگر یعنی اینکه آنها می خواهند تا همیشه در کنار هم بمانند.
آداب و رسوم مراسم عروسی در چین

آداب و سنت ازدواج در کره 

از جالب ترین آداب و رسوم برگزاری جشن عروسی در فرهنگ های مختلف مراسم ازدواج کره ای است. در کره:
 • عروس خانم ها باید روز ازدواج به شوهران خود تعهد بدهند که از الان تا پایان عمر در مقابل همسرانشان مطیع و فرمانبردار خواهند بود. بنابراین عروس های کره ای باید روز اول زندگی خود در خانه شوهر را سکوت اختیار کنند که این اقدام نشان دهنده ی قدم اول در اجرای این تعهد باشد.
 • عروس و داماد کره ای می بایست پس از پایان مراسم ازدواج لباس های مخصوص به تن کرده و در حضور جمع به بزرگان خانواده های شان ادای احترام کنند. همچنین در ادامه ی این مراسم باید زوج جوان به بزرگترها آجیل و عناب بدهند تا به همگان بگویند که در زندگی جدیدی که پیش رو دارند خوشبخت خواهند شد.
فرهنگ مراسم عروسی در کره

آداب و رسوم جشن عروسی در تایلند

در واقع یکی از عجیب ترین آداب و رسوم برگزاری جشن عروسی در فرهنگ های مختلف آداب و رسوم تایلندی است. در تایلند مراسم عروسی از قوانین زیر پیروی می کند:
 1. یکی از رسوم عجیب ازدواج در تایلند این است که ازدواج یک دختر و پسر تنها با موافقت خانواده ها شکل می گیرد و هیچ پسر و دختر تایلندی اجازه ندارند که با اختیار خود و با اتکا به حق قانونی شان به عنوان یک شخص حقیقی به صورت خود مختار با کسی ازدواج کند.
 2. لباس عجیب عروس و داماد. در این مراسم عروس خانم ها لباسی صورتی رنگ به تن می کنند و داماد ها نیز یک دست کت و شلوار با یقه پهن به سبک اروپایی می پوشند.
 3.  در این روز عروس به شکلی متفاوت آرایش شده و گونه هایش با برچسب های قرمز تزیین می شود.

آداب و رسوم مراسم عروسی در فرهنگ های مختلف

در نهایت اینکه 

به هر صورت فرهنگ و سنت روی مراسم ازدواج در سراسر دنیا تاثیر گذار است و نمی توان انتظار داشت که تمام عروسی ها در جهان به صورت متحد الشکل برگزار شود و اتفاقا از نگاهی دیگر این ماجرا بسیار جذاب بوده و نمایانگر تنوع سلایق اقوام و نژاد های دنیا در برگزاری مراسم مشترک خواهد بود.

نظرات
نظری ثبت نشده است
ارسال نظر جدید